על רוחניות, החיים ודברים מעניינים
Random header image... Refresh for more!

הגבלת התודעה לתפקיד האמיתי (או פונקציונליות)

בפוסט זה אני מתכוון להסביר לכם מדוע אנו בני האדם פונקציונליים ליקום או – מהו התפקיד האמיתי שלנו.

יש לבני האדם תפקיד אמיתי כלשהו, כלומר – אנו פונקציונליים לטבע. בטבע הכל פונקציונלי, הכל קיים כי הוא חשוב לפעילות של משהו אחר. ככה עובד הטבע.

התודעה שלנו תמיד מוגבלת לתפקיד האמיתי אותו אנו מבצעים ללא ידיעתנו. מדוע זה ככה? כי אם נדע את התפקיד האמיתי שלנו סביר להניח שנוכל להטיל בו ספק ולהפסיק לבצע אותו ואז לא נהיה דרושים יותר. כלומר זה כאילו נבראנו למטרה מסוימת וכל היכולות, הכשרונות והמחשבות שלנו מוגבלים ומכוונים למטרה זו.

דוגמא: התאים בגוף שלנו: התפקיד של תא עצב הוא לקבל גירויים (אותות חשמליים) מתאי עצב אחרים ולהעביר אותם הלאה. תא בגוף שלנו לא יכול להחליט שהוא לא רוצה לעשות את התפקיד שלו. אם הוא היה מחליט את זה הגוף היה נפטר ממנו או דוחה אותו. התא לא יודע שהתפקיד שאותו הוא ממלא חשוב לתפקיד גדול הרבה יותר, ושהוא חלק, אמנם קטן אבל חלק בגוף שלנו. התודעה של התא מוגבלת לתפקיד אותו הוא ממלא.

דוגמא נוספת: נמלים: נמלים בנויות כדי לשרת את הקן, הן לא חושבות. הן ילחמו, יעבדו כל חייהן ויתנו מה שצריך והכל כדי להגן על המלכה להשרדות הקן. נמלה לא יכולה לחשוב על עצמה. זה בגלל שהתפקיד האמיתי תמיד מעל התודעה. ה"יצור" האמיתי פה זה כל הקן שמתפקד כיצור חי אחד. אולי אנחנו רואים את זה כנמלים בודדות אבל גם אם זה לא "יחידה סגורה" ברור שיש פה "סופר אינטלגנציה" שגורמות לקן נמלים לנהוג כגוף לכל דבר.

אז כמו שהתאים בגוף שלנו לא יודעים שהם עובדים כל החיים כדי שאנחנו נוכל להתקיים, וכמו שהנמלים עובדות כל החיים כדי שהקן יוכל להתקיים, כך גם בני האדם קיימים כדי שהישות שמעלינו תוכל להתקיים. אלוהים? טבע? יקום? כל עוד אנו חיים לא נוכל לדעת כי זה מעל התודעה שלנו – ככה זה בנוי…

מה שכן ניתן להסיק מפה זה שכל עוד אנו "טובים" (זוכרים את הפוסט הקודם על טוב ורע?) לישות שכחלק ממנה אנו מתפקדים, או לרציונאליים שבינינו תנו לי לנסח מחדש: כל עוד אנו טובים לסביבה בה אנו חיים – נשאר חיים. (כמו עם התא ועם הנמלה – כל עוד הם ממלאים את תפקידם – הם ישארו שם)

אז אם הגוף הגדול יותר (זה שאנו רק "תא" בו) הוא כדור הארץ – האם אנו טובים לכדור הארץ? האם אנו מנסים להאריך ולשפר את תנאי המחייה ותוחלת החיים של כדור הארץ?

12 תגובות

1 יוסי { 06.20.10 ב 21:46 }

אבל לתא ולנמלה אין בחירה, אין יכולת התפתחות. הם מתפקדים כחלק מסדר רחב יותר. בעצם בכל צורה שהם יגיבו- בין אם זה איזון או לא- זה עדיין חלק מסדר. האם לבני אדם יש את הכוח להרוס את הסדר? או שבין אם זה להאריך או לקצר את תוחלת החיים, זה עדיין חלק מסדר רחב יותר? כמה כוח כבר יש לנו באמת?

[Reply]

admin Reply:

לתא ולנמלה יש בחירה. פשוט היא בין מגוון מצומצם של אפשרויות.
לדוגמא התא- הבחירה שלו היא אם הגירוי שהוא קיבל מספיק כדי להגיב (להעביר זרם) או לא מספיק.
והדוגמא לבחירה של נמלה – נניח שהיא מקבלת גירוי מ-2 נמלים שונות שמצאו אוכל ב-2 מקומות שונים – היא בוחרת לאיזה מהכיוונים ללכת.
לנו בני האדם זה לא נראה כמו בחירה, אצל התא כי אנו יכולים לצפות מה הוא יבחר, ואצל הנמלה – אפשר להגיד שהיא פועלת באקראי. אבל האמת היא שבדיוק כך תודעה נעלה יותר תראה את בני האדם.
לנו אנחנו נראים כ"כ נעלים והמושג "בחירה" נראה לנו נשגב אבל האמת היא שאנחנו פועלים בדיוק בהתאם לטבע: במצב של כמה גירויים בו זמנית אנחנו "בוחרים" באפשרות הטובה ביותר (ע"ע פוסט טוב ורע)

[Reply]

יוסי Reply:

אולי הכוונה שלך במושג "בחירה" היא תגובה, ריאקציה.
בדת משתמשים במושג "בחירה" כקיומם של אפשרויות מנוגדות.
האם זה בחירה? או לבחירה יש מעמד עמוק יותר?

[Reply]

admin Reply:

בחירה היא למעשה חופש להעדיף ברירה אחת על פני אחרת.

2 יוסי { 06.20.10 ב 21:47 }

מה הכוח האמיתי שלנו?

[Reply]

admin Reply:

אין לנו "כח אמיתי". השאלה פה היא מה זה "אמיתי".
בסרט מטריקס – מורפיאוס אומר לניו שאם אמיתי זה מה שאתה יכול לראות, להרגיש, לשמוע או להריח אז אמיתי זה פשוט אותות חשמליים שמתורגמים ע"י המוח שלנו.
אם אתה מתכוון לאיזושהי מעלה שבה "מותר האדם מן הבהמה" אז נראה לי שמדובר במודעות. כלומר "זה לא רק שאני יודע – אני גם יודע שאני יודע" או לחילופין – זה לא "אני חושב משמע אני קיים אלא יותר כמו "אני מטיל ספק משמע אני קיים" אבל כל אלה לא ממש קשורים לפוסט זה.
הם כן קשורים למיינד ועוד נדבר עליהם בהרחבה בפוסטים הבאים.

[Reply]

3 יוסי { 06.20.10 ב 21:53 }

לדעתי לאדם אין כוח ממשי על פני החיים! עד כמה שהוא חושב את עצמו חזק יצירתי ובעל תבונה , בסופו של דבר התבונה האמיתית תמיד הוכיחה את עצמה שוב ושוב: היא רמסה את האדם כאילו הוא נמלה או ג'וק; דבר חסר משמעות ותועלת.

[Reply]

4 סרגיי { 09.28.10 ב 18:36 }

בני האדם פיתחו את הרעיון של "משמעות לקיום", ככה שהניסיון לכפות אותו על המציאות הוא קצת חסר משמעות…
יש מאחוריו הרבה הנחות ובתכלס הוא לא רלוונטי למשהו O_o

[Reply]

admin Reply:

אכן כן 🙂
רק שהמילה "משמעות" עצמה היא מורכבת. ועובדה שאדם הוא היצור היחיד שיכול להשתמש במילים כמו "משמעות" או "תוחלת חיים" ולדעת על מה הוא מדבר…
העניין פה הוא התוצאה ולא המשמעות והתוצאה הרצויה היא להועיל אחד לשני ולהועיל לעולם.
יש ביכולתינו ליצור לנו גן עדן עלי אדמות. אם האנושות הייתה לומדת ומלמדת להפטר מהמיינד ואיתו גם האגו והרצון לקבל לעצמנו בלבד (חמדנות) זה היה קורה כבר.
אבל מכיוון שלא זו המציאות – כנראה שהשיעור עוד לפנינו.
הבה נלמד!!!

[Reply]

5 סרגיי { 09.29.10 ב 17:07 }

אתה בטוח שצריך או אפשר להיפטר מהמיינד?
האם לא המיינד הוא זה שרוצה להיפטר מהמיינד?

[Reply]

admin Reply:

התשובה היא לא וזאת משום שהמיינד הוא לא אתה אלא תהליך שקורה בך.
המיינד הוא לא ישות אלא תהליך.
כשאני אומר "להפטר מהמיינד" אני לא מתכוון להפסקת התהליך – זה בלתי אפשרי.
הכוונה היא לא להזדהות עם התהליך, כלומר – לא להאמין למיינד שהוא זה אתה. המיינד הינו כלי שלך והוא לא אתה.
כל זאת עוד יורחב בפוסטים הבאים.

[Reply]

6 סרגיי { 10.31.10 ב 0:31 }

התכוונתי שרק המיינד מאמין או לא מאמין ומספר סיפורים על מי כלי של מי.
בתכלס אין "בך" אף אחד ששולט במה שקורה או יכול לבחור אם תהיה הזדהות.

[Reply]

שלח תגובה