על רוחניות, החיים ודברים מעניינים
Random header image... Refresh for more!

מהו המיינד

המיינד שלנו הוא מעין ישות שקיימת במוח. מדוע אני אומר שזה מעין ישות? משום שיש למיינד מאפיינים של ישות – הוא מתפקד כישות נפרדת ומחפש כיצד לשרוד.

המיינד הינו הייצוג של הגוף במוח. זהו אותו חלק בנו שמתבסס על העבר (או נסיון העבר), על התניות ועל הרצון לשמר דברים. הוא מפחד משינוי ומבוסס על המוכר והידוע.

המיינד מתבסס על כובד ולכן תמיד ימשוך אותנו למטה. המטרה של למשוך אותנו למטה היא כדי שלא נעוף לכיוונים לא רצויים. (כמו עוגן שמונע מהספינה לזוז בגלל זרמים)

2 דברים עיקריים מניעים את המיינד: סיפוקים גופניים ופחד.

זהו אותו חלק בנו ש"מדבר" אלינו במחשבות ומוסווה כשיקול דעת. זה החלק שיגיד לנו לא לקחת סיכונים מיותרים, לא לעשות דברים שאנו לא רגילים אליהם, לא לנסות דברים חדשים אם הם לא נראים בטוחים או נוחים.

זה החלק שדוגל בנוחות ולכן זה אותו חלק בנו שלדוגמא ימנע מאיתנו לצאת לטיול בטבע כי לא יהיה שם נוח: אין שם שירותים, אין מיטה, אין מתקני רחצה וכו'

זוהי המחשבה שתמנע מאיתנו לעשות ספורט היום כי "עבדנו קשה" ואין לנו כוח עכשיו.

זה בדיוק החלק שגורם לנו להתבלבל בין רצון לבין תאווה (או תשוקה – איך אומרים בעברית craving)

היתרונות של המיינד הם שהוא מונע מאיתנו להיות קלי דעת או תמימים – זה חיוני להשרדות. למעשה המיינד קיים כדי לפתור בעיות הקשורות בהשרדות ובשמירה על הגוף.

החסרונות של המיינד: מכיוון שהוא מתבסס על פחד (בעיקר מהלא מוכר) זהו גורם רב השפעה על כל ההחלטות שלנו – הוא מונע מאיתנו לעשות שינויים דרסטיים בחיים וגורם לכל החיים שלנו "להישאר על אותו מסלול".

כמו כן מכייון שהמיינד מורכב בעיקרו מהתניות עבר – הוא אחראי לזכרון של כל הכאב והסבל בחיים שלנו ודואג להזכיר לנו אותם כל פעם שאנו רוצים לקבל החלטה שקשורה בגירויים אסוציאטיביים.

המיינד – מכיוון שקיים במוח – לא יכול לקבל את המציאות כמו שהיא – הוא תמיד יציע אלטרנטיבות למציאות שמבוססות על הזכרון ועל לקחי עבר. אי קבלת המציאות זה אחד הגורמים העיקריים לסבל של האנושות ועל כך נדבר בפוסטים הבאים

4 תגובות

1 איתן בירשאן { 06.22.10 ב 16:47 }

ממש מסכים לגבי החלק שקשה לצאת מאזור הנוחות. בכל אופן התגמול הוא ענק, ברגע שלוקחים את הצעד לעבר אזור קצת פחות נוח. זה בהחלט משתלם!

[Reply]

2 יוסי { 06.22.10 ב 16:57 }

כדאי לחקור את אותו מיינד באופן מוחשי: ממה הוא עשוי? מה מרכיב אותו?
מה מניע אותו?
האם הוא קיים בכלל? האם הוא ממשי?
האם הוא יכול להיות מאושר?
האם הוא יכול לחיות ברגע הזה?
האם הוא מסוגל לראות את האמת? לחוות אותה? לעבור לצד השני של הגדה?

[Reply]

יוסי Reply:

נתחיל מי זה שהמנייד זו לא ישות עצמאי; המנייד לא שונה ממושא הצפייה שלו!

[Reply]

admin Reply:

ולכן כתבתי "מעין" ישות – זה רק משל.
רובינו טועים ומזדהים עם המיינד. "אני זה המחשבות שלי" כשבפועל "אני עושה את המחשבות שלי" ,(אני קורא למחשבות שלי) ו- "אני מבין את המחשבות שלי" . רק עצם זה שאני אומר "המחשבות שלי" – זה כבר מוכיח שאני זה לא המחשבות שלי כי אז הייתי המחשבה עצמה.
המיינד הינו תהליך – למי שמבין במחשבים – כמו "סקריפט". האמת שגם התרגום המילולי של סקריפט – תסריט יכול להיות נכון פה. זה פשוט כינוי לאיזשהו תהליך מנטלי הדומה לסיפור או לתסריט (זה לא אמיתי) שיש לו מאפיינים קבועים.

[Reply]

שלח תגובה