על רוחניות, החיים ודברים מעניינים
Random header image... Refresh for more!

טוב ורע

טוב ורע זה מושגים מאד מופשטים ולרוב הם משתנים מאדם לאדם – מה שטוב לאדם אחד יכול להיות רע לאדם אחר.

מה שאני מתכוון לעשות פה זה להסביר לכם מה זה בדיוק טוב ורע.

בספר בראשית כתוב שבגן העדן היו שני עצים: עץ החיים ועץ הדעת טוב ורע. אנשים בטעות קוראים לזה עץ הדעת אבל בספר בראשית כתוב במפורש: עץ הדעת טוב ורע. לאחר כל העניין עם הנחש ואכילת פרי עץ הדעת טוב ורע אלוהים אמר: הֵן הָאָדָם הָיָה כְּאַחַד מִמֶּנּוּ, לָדַעַת, טוֹב וָרָע; וְעַתָּה פֶּן-יִשְׁלַח יָדוֹ, וְלָקַח גַּם מֵעֵץ הַחַיִּים, וְאָכַל, וָחַי לְעֹלָם… כלומר מאותו הרגע נוספה לאדם היכולת לחוש טוב ורע. ממש כמו אלוהים!

טוב ורע הם למעשה התוצאה המתקבלת בהרגשה כתוצאה מהתאמה או חוסר התאמה של גירויים אצל בני אדם: אצל כל בני האדם יש מעין "מנעולים". המנעולים הללו מתעצבים ע"י התניות (כלומר דברים שלמדנו בדרך ה- "אילוף"), הרגלים ומגבלות הגוף אבל עוד לפני כן – ל"מנעולים" הללו יש עיצוב ראשוני הקשור בטבע האמיתי שלנו.

הגרויים שאנו מקבלים הם כמו מפתחות. אם המפתח מתאים למנעול – נפתחת דלת של תחושות טובות (ברמה כזו או אחרת) – זה נקרא "טוב". אם גירוי מסויים לא מתאים למנעולים, משתחררת מעין "תגובת הגנה" כלומר תחושות לא נעימות בגוף או ברגש – זה נקרא "רע"

כך שלמעשה "טוב ורע" זה בעצם "מתאים" ו- "לא מתאים".

ניקח שתי דוגמאות: דוגמא ראשונה הורים שמעידים על הילד שלהם שהוא "ילד טוב". הם מתכוונים שההתנהגות שלו מתאימה לציפיות \ רצונות שלהם. (לעומת "ילד רע" שההתנהגות שלו לא מתאימה לציפיות \ רצונות שלהם).

דוגמא שנייה: "הרגשה טובה". אנו מגדירים הרגשה טובה כאשר תחושות נעימות מציפות את גופינו הן פיזית והן מנטלית.

"הרגשה רעה" אנו מגדירים כאשר תחושות לא נעימות, מציקות או כואבות מציפות את גופינו.

"נעים" זה כמו "מתאים" ברמה הגופנית.

הפונקיונליות של טוב ורע היא שהם נותנים לנו את היכולת לנתב את חיינו בהתאם לטבע האמיתי שלנו. כלומר לעצב את חיינו כפי שהטבע האמיתי שלנו אמור להכתיב לנו – אל הטוב אותו אנו חווים כמתאים.

בעייה קטנה היא שכפי שאמרנו – גם התניות, הרגלים ומגבלות הגוף מכתיבים לנו טוב ורע.

השאלה האמיתי היא איך נדע להבדיל בין טוב או רע שמגיעים מהטבע שלנו ואמורים לכוון אותנו בחיים לבין טוב ורע המגיעים ממקומות של מגבלות הגוף האנושי.

כל זאת ועוד בפוסט הבא.

0 תגובות

אין תגובות עדיין ...

אנא שלחו תגובה...

שלח תגובה